„Budżet państwa jest konstruowany dużo wcześniej niż 30 września. Już w miesiącach letnich podjęliśmy decyzję, że ze względu na brak możliwości podziału środków z Krajowego Planu Odbudowy na części budżetowe – a więc z przyczyn technicznych – nie zostanie on uwzględniony. Ale kiedy KPO zostanie przyjęty, to w częściach związanych z KPO zostanie znowelizowany” – powiedział w poniedziałek wiceminister finansów Sebastian Skuza w programie „To się liczy” w Money.pl.

Dodał, że już w sierpniu w projekcie KPO nie został uwzględniony, jednak w uzasadnieniu zostało napisane, że jest to ryzyko pozytywne dla wykonania budżetu i że kiedy się pojawi, będzie wpływać pozytywnie na dochody budżetu i wzrost PKB.

„Ta decyzja nie wynikała stąd, że uważamy, że nie otrzymamy środków, ale ze względu na to, że nie jesteśmy w stanie podzielić tych pieniędzy na poszczególne działki budżetowe” – powiedział wiceminister finansów.

Stwierdził także, że potrzebny jest przegląd podatków i opłat lokalnych.

Reklama

„Ustawa ma swoje lata i taki przegląd jest potrzebny, od razu mówię, że nie chodzi o wprowadzenie podatku katastralnego, ale przegląd. Samorządowy mówią, żeby przyjrzeć się podatkowi leśnemu. I myślę, że w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządów takiego przeglądu dokonamy” – stwierdził Skuza.

Dodał, że warto taki przegląd zrobić kompleksowo, a więc w kwestii „przedmiotu, podmiotu i wysokości stawek” opłat i podatków. (PAP)

autor: Marek Siudaj