Inflacja w Europie. Polska wśród krajów o najwyższym wskaźniku [MAPA]

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
16 kwietnia 2025, 12:45
Inflacja w krajach Europy - marzec 2025 r.
Inflacja w Europie. Polska wśród krajów o najwyższym wskaźniku [MAPA]/Forsal.pl
Eurostat podał najnowsze dane dotyczące inflacji HICP, z których wynika, że Polska ma jeden z najwyższych wskaźników w Europie.

Eurostat podał, że w marcu 2025 r. roczna inflacja HICP w strefie euro wyniosła 2,2 proc. wobec 2,3 proc. miesiąc wcześniej. W ujęciu miesięcznym wskaźnik dla Eurolandu wyniósł 0,6 proc. - podał unijny urząd statystyczny Eurostat, prezentując finalne dane.

"W marcu 2025 r. największy wkład w roczną stopę inflacji w strefie euro miały usługi (+1,56 punktu procentowego), a następnie żywność, alkohol i tytoń (+0,57 punktu procentowego), towary przemysłowe nieenergetyczne (+0,16 punktu procentowego) i energia (-0,10 punktu procentowego)" - czytamy w komunikacie.

W całej UE inflacja HICP wyniosła w marcu 2,5 proc. rdr, wobec 2,7 proc. rdr w poprzednim miesiącu.

W przypadku rocznej inflacji konsensus rynkowy dla strefy euro był na poziomie 2,2 proc.

Kraje z najwyższą inflacją

Jak wynika z danych Eurostatu w marcu najwyższa inflację odnotowano w Rumunii, gdzie w ciągu roku ceny wzrosły o 5,1 proc., czyli ponad dwa razy więcej niż wynosiła średnia dla całej UE. Na kolejnym miejscu uplasowały się Węgry z roczną inflacją na poziomie 4,8 proc.

Roczna inflacja HICP w Polsce wyniosła 4,4 proc. w marcu 2025 r. wobec 4,3 proc. rdr inflacji miesiąc wcześniej, podał Eurostat. Wynik na tym poziomie plasuje nas na trzecim miejscu wśród wszystkich państw Europy dla których dostępne są dana.

W ujęciu miesięcznym najwyższy skok cen odnotowano w Grecji (1,9 proc.), Portugalii (1,7 proc.), we Włoszech (1,6 proc.) i na Malcie (1,1 proc.). W przypadku Polski wskaźnik wzrostu cen liczony mdm był na poziomie 0,3 proc.

Jak podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) inflacja konsumencka wyniosła 4,9 proc. w ujęciu rocznym w marcu 2025 r. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,2 proc..

Najniższa inflacja roczna

Jak podaje Eurostat, najniższe roczne wskaźniki odnotowano we Francji (0,9 proc.), Danii (1,4 proc.) i Luksemburgu (1,5 proc.). Natomiast w ujęciu miesięcznych w kilku krajach ceny spadły. Wśród państw UE największy spadek odnotowano w Danii i Szwecji (po 0,6 proc.) oraz w Belgii (o 0,4 proc.).

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: forsal.pl
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj