Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje obecnie większy wzrost, niż trzy miesiące temu, kiedy szacowano, że wyniesie on 5,2 proc. Lepsze rokowania są związane z kampanią szczepień oraz programami pomocowymi, wdrażanymi przez poszczególne państwa, co powinno przyspieszyć ożywienie gospodarcze - oznajmiła główna ekonomistka MFW Gita Gopinath, prezentując nowe dane.

Pandemia wywołała kryzys, który doprowadził do "dramatycznego załamania" wzrostu, należy też liczyć się z tym, że nowe prognozy "otacza niezwykła niepewność" - oznajmiła Gopinath.

Szacunki Funduszu opierają się bowiem na założeniu, że szczepionki przeciw Covid-19 będą "powszechnie dostępne" w krajach bogatych i części państw rozwijających się w pierwszych sześciu miesiącach roku, a w drugiej połowie 2022 roku również w większości krajów o niskich dochodach - wyjaśniła ekonomistka.

W takim scenariuszu szczepionki będą katalizatorem bardzo silnego wzrostu gospodarczego na świecie.

Wiele jednak zależeć będzie od "wyniku wyścigu pomiędzy wariantami wirusa i (akcją) szczepień oraz zdolności (rządów) do efektywnego wspierania (wzrostu) aż do końca pandemii" - powiedziała Gopinath.

W 2020 z powodu pandemii globalna gospodarka skurczyła się o 3,5 proc. i był to największy regres od II wojny światowej - poinformował Fundusz.