Według rządowej agendy głównym powodem drastycznego osłabienia portugalskiej gospodarki była pandemia Covid-19 oraz powstały w jej rezultacie kryzys gospodarczy.

Władze INE wskazały, że spadku na poziomie 7,6 proc. w całym 2020 r., nie udało się osłabić nawet w czwartym kwartale roku, w którym pomimo pewnych pozytywnych przesłanek do ożywienia gospodarczego przywrócono część marcowo-kwietniowych restrykcji.

Autorzy raportu dotyczącego osłabienia gospodarki odnotowali, że właśnie pomiędzy październikiem a grudniem wyraźnie pogłębił się spadek PKB – o 5,9 proc.

Jak odnotowało radio Observador, spowodowany koronawirusem spadek wartości gospodarki Portugalii jest największym od czasów przemian demokratycznych w tym kraju i “po 1961 r. trudno szukać” podobnego zmniejszenia PKB.

Lizbońska rozgłośnia odnotowała jednak, że szacunki INE są łaskawsze wobec pierwotnych przewidywań rządu oraz instytucji finansowych. O ile gabinet Antonia Costy spodziewał się spadku PKB na poziomie 8,5 proc., to Komisja Europejska oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy liczyły na 9,3 proc. i 10 proc.

Polecamy: Frankowicze: propozycja ugody przedstawiona przez szefa KNF jest korzystna, ale wszystko zależy od banków