GUS opublikował w piątek szybki szacunek wzrostu PKB w I kwartale 2021 roku. Z danych wynika, że PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) zmalał realnie o 1,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

„Mimo słabszego od oczekiwań wstępnego szacunku PKB Polski w I kwartale 2021 r., analitycy Goldman Sachs pozostają optymistycznie nastawieni względem odbicia polskiej gospodarki w tym roku” – podał bank Goldman Sachs.

Analitycy GS zwracają uwagę, że ten wynik osiągnięto mimo wysokiej liczby zachorowań i obostrzeń, jakie obowiązywały na początku roku.

„Wobec zaprezentowanych przez GUS danych, zdaniem ekonomistów GS wskaźniki wysokiej częstotliwości wskazują, że odbicie gospodarcze jest prawdopodobne w tym kwartale. GS jednocześnie podtrzymuje swój pozytywny pogląd na wzrost gospodarczy w Polsce w tym roku. Zdaniem ekspertów GS PKB urośnie w tym roku o 5,1 proc. (wobec konsensusu na poziomie +4, oraz prognozy NBP mówiącej o 4,1 proc.)” – napisano w komunikacie.

Reklama