Wzrost PKB Australii napędzany jest przez zwiększone inwestycje firm sektora prywatnego, inwestycje w nieruchomości oraz większą konsumpcję indywidualną - przekazało biuro statystyczne.

Szybkie wyjście Australii z ogólnoświatowego kryzysu wywołanego pandemią Covid-19 możliwe było dzięki udanej walce kraju z koronawirusem, która zwiększyła zaufanie inwestorów i konsumentów - komentuje Bloomberg.

"Wiemy, że australijska gospodarka jest dzisiaj większa niż podczas rozpoczęcia pandemii" - podkreślił w środę skarbnik federalny Josh Frydenberg. Dodał, że Australia plasuje się pod tym względem na czele najważniejszych, zaawansowanych gospodarek świata.

"Australia znajduje się w nielicznym gronie pięciu krajów, których PKB wzrósł mimo pandemii" - zaznaczył analityk firmy Deloitte Kristian Kolding. Przypomniał, że gospodarki krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju są średnio 2,7 proc. mniejsze niż przed pandemią. PKB Wielkiej Brytanii zmniejszył się o 9 proc., Unii Europejskiej o 5 proc., a USA o 1 proc.

Zdaniem analityków dalszy sukces australijskiej gospodarki będzie zależał od szybkiego przeprowadzenia kampanii szczepień przeciwko Covid-19 oraz opanowania lokalnych ognisk epidemii, jak to, które wymusiło w ostatnich dniach wprowadzenie lockdownu w drugiej największej australijskiej metropolii - Melbourne.(PAP)