Wojna na Ukrainie i masowe sankcje wobec Rosji spowodowały spadek światowego handlu i gwałtowny wzrost cen żywności oraz energii. To zmusi Międzynarodowy Fundusz Walutowy do obniżenia prognozy globalnego wzrostu w przyszłym miesiącu - informuje Reuters, cytując dyrektor zarządzającą MFW Kristalinę Georgievą.

Georgieva powiedziała w czwartek, że z powodu bezprecedensowych sankcji nałożonych na Rosję za inwazję na Ukrainę, rosyjska gospodarka gwałtownie się skurczyła i w tym roku stanęła w obliczu "głębokiej recesji".

Szefowa MFW dodała, że obecnie fundusz nie ma żadnych programów ani stosunków politycznych z Rosją, a jego moskiewskie biuro nie działa. Jak zaznaczyła, członkowie potępili wojnę, ale obecnie nie było dyskusji na temat zakończenia członkostwa Rosji w organizacji.

Reklama

Czwartek jest 15. dniem inwazji rosyjskiej na Ukrainę. W związku z rosyjską napaścią na Ukrainę wiele państw i przedsiębiorstw na świecie nałożyło na Rosję i Białoruś sankcje gospodarcze i polityczne.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (ang. International Monetary Fund) jest międzynarodową instytucją finansową z siedzibą w Waszyngtonie. Powstał na podstawie umowy międzynarodowej zawartej w 1944 r. w Bretton Woods w Stanach Zjednoczonych. Zasadniczą misją MFW jest zapewnienie stabilności międzynarodowego systemu walutowego. Misję tę Fundusz realizuje przede wszystkim w ramach działalności nadzorczej i kredytowej. (PAP)