Produkt Krajowy Brutto w II kwartale 2022 roku wzrósł o 5,3 proc. rdr wobec wzrostu o 8,5 proc. rdr w I kw. 2022 r. - wynika z szacunku flash GUS. W ujęciu kwartał do kwartału PKB spadł w II kw. o 2,3 proc.

Według ekonomistów ING opublikowany wynik jest zdecydowanie słabszy od oczekiwań. "PKB wyrównany sezonowo spadł o 2,3 proc. kwartał do kwartału w porównaniu ze wzrostem o 2,5 proc. w I kw. 2022 r." - zauważyli.

Reklama

Zdaniem analityków oznacza to, że recesja techniczna , czyli spadek PKB w dwóch kolejnych kwartałach, staje się prawdopodobna.

"Składowe PKB poznamy dopiero pod koniec sierpnia, ale najprawdopodobniej słabo wypadły inwestycje i eksport netto" - zaznaczyli autorzy komentarza.

Wskazali, że konsumpcja utrzymuje się na wysokim poziomie, ale jest to w dużym stopniu zasługa napływu ponad 2 mln uchodźców z Ukrainy.

W opinii analityków banku dane o sprzedaży detalicznej pokazują generalnie słabszy popyt np. na dobra trwałego użytku, a silny na towary pierwszej potrzeby. "Dzisiejszy odczyt, jak i napływające dane np. z Niemiec znacząco podnoszą ryzyko, że w IV kw. 2022 r. i I kw. 2023 r. dynamika PKB w ujęciu rdr spadnie poniżej zera" - ocenili.

Ekonomiści ING podkreślili, że słaby wynik PKB za II kw. 2022 roku w połączeniu z przejściową stabilizacją inflacji w wakacje znacząco podnosi ryzyko, że we wrześniu RPP nie zdecyduje się na podwyżkę stóp. "Naszym bazowym scenariuszem nadal pozostaje jednak zacieśnienie o 25pb." - dodali. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska