Do przeprowadzenia konsultacji zobowiązał Budkę zarząd na poprzednim, piątkowym posiedzeniu, po głosowaniu w Sejmie nad nowelą ustawy o ochronie zwierząt.

Wówczas doszło do kryzysu w Zjednoczonej Prawicy. Mimo dyscypliny podczas głosowania, przeciw ustawie opowiedziało się 38 posłów klubu PiS, w tym wszyscy posłowie Solidarnej Polski oraz dwóch z Porozumienia; 15 innych posłów partii Jarosława Gowina wstrzymało się od głosu. "To jest koniec koalicji i prawdopodobnie rząd mniejszościowy" - mówił w piątek poseł PiS Marek Suski.

Budka ocenił w piątek, że "jesteśmy w sytuacji wielkiego kryzysu państwa". "Zamiast zajmować się pandemią, bezpieczeństwem Polaków, PiS znowu zajmuje się sobą" - powiedział. Według szefa PO, w tej sytuacji ważne jest, aby mieć scenariusze na każdą sytuację. "Jesteśmy za podtrzymaniem +paktu senackiego+. Po drugie wydałem dyspozycję do struktur regionalnych Platformy, by być gotowym na wariant przyśpieszonych wyborów. Te prace są od dzisiaj wdrożone w życie" - podkreślił lider Platformy.

Zaznaczył, że został upoważniony przez zarząd PO do rozmów zarówno z koalicjantami z Koalicji Obywatelskiej, ale również do rozmów z innymi ugrupowaniami parlamentarnymi i pozaparlamentarnymi o możliwych wariantach większości parlamentarnej dla konstruktywnego wotum nieufności.

"Od dziś rozpoczynamy proces szerokich konsultacji dotyczących wyłonienia większości parlamentarnej, ale również przygotowania wariantu wcześniejszych wyborów" - powiedział Budka.

W poniedziałek po godz. 13 zbierze się kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości, które podejmie decyzję w sprawie przyszłości Zjednoczonej Prawicy oraz dalszej obecności w rządzie polityków Porozumienia i Solidarnej Polski, w tym obecnego szefa resortu sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.