Lider PO Borys Budka stwierdził, że prof. Wiącek gwarantuje to, że prawa obywatelskie będą dla niego priorytetem. "Cieszę się, że współpraca ugrupowań opozycyjnych nabiera konkretnego kształtu, że podpisaliśmy się wspólnie pod najlepszym z najlepszych (kandydatów)" - mówił Budka i ocenił ten ruch opozycji jako "dobry sygnał".

"Dzisiaj to jest dobry sygnał, że potrafimy rozmawiać" - dodał lider PO i wyraził przekonanie, że kandydatura Wiącka znajdzie także uznanie "po drugiej stronie sceny politycznej".

Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski podkreślił, że RPO powinien zawsze stać po stronie obywatela. "RPO powinien łączyć a nie dzielić, tak jak pan profesor łączy dziś całą opozycję" - mówił Gawkowski.

Reklama

"Opozycja w polskim parlamencie dzisiaj razem pokazuje, że możemy mieć wspólnego kandydata, który urząd RPO będzie traktował jak dobro wspólne" - dodał.

Szefowa koła Polska 2050 Hanna Gill-Piątek stwierdziła, że w Polsce 2050 toczyły się dyskusje nad kandydaturą, którą będzie można poprzeć ponad podziałami politycznymi.

"Liczę, ze pan prof. Marcin Wiącek zostanie nowym RPO" - mówiła.

Poseł koła "Polskie Sprawy" Paweł Szramka podkreślał z kolei bezpartyjność prof. Wiącka.