Za powołaniem komisji głosowało 52 senatorów, 45 było przeciw, nikt wstrzymał się od głosu.

Zgodnie z przyjęta uchwałą w skład komisji wejdzie siedmiu senatorów: Marcin Bosacki (KO), Jacek Bury (KO), Gabriela Morawska-Stanecka (PPS), Michał Kamiński (PSL), Magdalena Kochan (KO), Sławomir Rybicki (KO), Wadim Tyszkiewicz (niezrz.). W pracach komisji nie będzie uczestniczyć żaden senator PiS. Ugrupowanie to nie zgłosiło swoich kandydatów.

Jak tłumaczyli przed głosowaniem wnioskodawcy, do zadań komisji należeć będzie: wyjaśnienie ujawnionych przypadków nielegalnej inwigilacji z użyciem Pegasusa i naruszeń prawa z tym związanych, ocena wpływu nielegalnej inwigilacji na proces wyborczy, opracowanie i wniesienie projektu ustawy reformującej działalność służb specjalnych.

Reklama

Według amerykańskiej agencji prasowej Associated Press, powołującej się na ustalenia działającej przy Uniwersytecie w Toronto grupy Citizen Lab, za pomocą oprogramowania Pegasus inwigilowany był senator KO Krzysztof Brejza, adwokat Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek. Według Citizen Lab do telefonu Krzysztofa Brejzy miano się włamać 33 razy w okresie od 26 kwietnia 2019 r. do 23 października 2019 r. Polityk był wówczas szefem sztabu KO przed wyborami parlamentarnymi.

Prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński mówił w rozmowie z tygodnikiem "Sieci", że powstanie i używanie Pegasusa jest wynikiem zmiany technologicznej, rozwoju szyfrowanych komunikatorów, których za pomocą starych systemów monitorujących nie można odczytać. "Źle by było, gdyby polskie służby nie miały tego typu narzędzia" - powiedział w wywiadzie dla "Sieci". Zapewnił jednak, że nie był on używany wobec opozycji. "To całkowite bzdury" - oświadczył.

PE też reaguje

Trzecia co do wielkości grupa w Parlamencie Europejskim, Odnowić Europę, wezwała w środę do powołania komisji "do zbadania nadużyć rządów Unii Europejskiej, wykorzystujących oprogramowanie szpiegujące, wyprodukowane przez izraelską grupę NSO" - podała AP. Chodzi o oprogramowanie Pegasus.

"Odnowić Europę, liberalne ugrupowanie polityczne, wystąpiło z apelem po doniesieniach, że oprogramowanie Pegasus grupy NSO było wykorzystywane do hakowania smartfonów opozycyjnych polityków, prawników, dziennikarzy i krytyków prawicowych rządów na Węgrzech i w Polsce" - przekazała AP.

"Potrzebujemy pełnego dochodzenia w sprawie afery Pegasus. Demokracja europejska jest podważana, a UE powinna podjąć odpowiednie działania" – powiedziała Sophie in 't Veld, holenderska posłanka do Parlamentu Europejskiego i współinicjatorka wezwań do przeprowadzenia śledztwa.

In 't Veld powiedział, że Komisja Europejska powinna pójść za przykładem rządu Stanów Zjednoczonych i „szybko umieścić na czarnej liście” firmę Pegasusa NSO.

Odnowić Europę podała w oświadczeniu, że ma nadzieję, że inne grupy poprą jej wezwanie, zauważając, że dochodzenie byłoby pierwszym działaniem w tej sprawie ze strony instytucji UE.