W poniedziałek z wizytą w Polsce przebywał premier Królestwa Niderlandów Mark Rutte.

"Bardzo się cieszę z wizyty premiera Niderlandów Marka Rutte w Polsce. W tej szczególnej chwili ważne jest, abyśmy pokazywali pełne zjednoczenie wokół spraw fundamentalnych. Żyjemy w czasie kompletnego przetasowania geopolitycznego. Kto by przypuszczał, że w 3. dekadzie XXI w. będziemy widzieli mordowanie kobiet, dzieci, niszczenie całych miast i barbarzyńskie zachowanie wojsk rosyjskich. Wobec brutalnej siły musimy działać razem, w mądry sposób" – wskazał w mediach społecznościowych Morawiecki.

Reklama

Rozmowy – jak relacjonował – dotyczyły m.in. możliwych mechanizmów, które mają pomóc uchodźcom wojennym z Ukrainy. Przypomniał, że ponad 2 mln takich osób znajduje się już w Polsce.

"Aby zaoferować im namiastkę normalności, uruchamiamy dla nich także instytucje publiczne, jak system ochrony zdrowia czy szkolnictwo. Mówiliśmy też o koniecznym wsparciu finansowym ze stronty KE" – przekazał premier.

Kolejny ważny temat – jak dodał - to zunifikowane podejście do sankcji.

"Putin musi wiedzieć, że będą rozszerzane za każdą kolejną zbrodnię wojenną. Rozmawialiśmy o blokadach portów europejskich dla rosyjskich statków, sankcjach na gaz i ropę. Polska tutaj stara się oddziaływać konsekwentnie" – zaznaczył szef polskiego rządu. Wskazał, że Polska zajmuje się też dokumentowaniem zbrodni wojennych.

Morawiecki stwierdził, że "Ukraina broni się w niesamowity sposób i widać, że będzie trwała do pomyślnego końca – czyli obronienia niezależności terytorialnej". "Ale żeby tak było, potrzebuje broni defensywnej" - dodał.

"W Kijowie rozmawiałem z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim o tym, w jaki sposób powinniśmy dopomóc w pozyskaniu tej broni, żeby dostarczyć ją na Ukrainę, a teraz mówię o tym na kolejnych spotkaniach dyplomatycznych" – napisał Morawiecki.

Premier podziękował też Królestwu Niderlandów i premierowi Rutte osobiście za deklarację wsparcia w trudnym procesie, z którym się mierzymy. "Polska i Holandia razem ramię w ramię starają się robić wszystko, by Ukraina była wolna od tyranii i agresji" – podkreślił.