Szef BBN Jacek Siewiera poinformował w czwartek, że w przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie byłych szefów prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego. "Zarówno z lewej sceny politycznej, jak i z prawej. Tych ludzi, którzy przez tyle lat mieli szansę obserwować rozwój bezpieczeństwa państwa i dziś patrząc z dystansu mogą wnieść dziś istotny wkład" - powiedział Siewiera w Radiu Zet.

Dziennikarze pytali o to w Sejmie byłego wicepremiera i b. szefa MON Tomasza Siemoniaka. "Każda taka inicjatywa, która podkreśla pewną ciągłość państwa jest bardzo dobra" - odpowiedział poseł KO.

"Niestety PiS po roku 2015 na wszelkie sposoby pokazywał, że nie szanuje poprzedników w żaden sposób. Antoni Macierewicz np. w MON zdjął natychmiast zdjęcia wszystkich swoich poprzedników i wyrzucił do śmieci. To jest krótkowzroczne, bo każdy będzie kiedyś byłym ministrem czy byłym szefem BBN i powinien traktować swoich poprzedników tak, jakby sam chciał być traktowany" - dodał polityk.

"Nie przykładając przesadniej wagi, bo byli szefowie BBN nie są czynnymi politykami, doceniam taki gest" - zaznaczył Siemoniak.

Reklama

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego to urząd realizujący powierzone przez Prezydenta RP zadania w zakresie bezpieczeństwa narodowego. Został powołany 31 stycznia 1991 przez ówczesnego prezydenta Lecha Wałęsę. Pierwszym szefem BBN był nieżyjący Jerzy Milewski (w pierwszym okresie mając za zwierzchników ministrów stanu ds. bezpieczeństwa - Jacka Merkla, a potem Lecha Kaczyńskiego), który pełnił też tę samą funkcję na początku prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego.

Potem Biurem kierowali Henryk Goryszewski (za prezydentury Lecha Wałęsy), Marek Siwiec i Jerzy Bahr (za prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego), Władysław Stasiak i Aleksander Szczygło (za prezydentury Lecha Kaczyńskiego - obaj zginęli w katastrofie smoleńskiej), Stanisław Koziej (za prezydentury Bronisława Komorowskiego), Paweł Soloch (za prezydentury Andrzeja Dudy). Było też kilku szefów BBN czasowo pełniących obowiązki, spośród których żyją generałowie Tadeusz Bałachowicz i Roman Polko.

Prezydent Andrzej Duda powołał Jacka Siewierę na nowego szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego 10 października; zastąpił on na tym stanowisku Pawła Solocha.

autor: Piotr Śmiłowicz