W czwartek prezydent Andrzej Duda poinformował, że odmawia podpisania nowelizacji Prawa oświatowego. Ocenił, że nie udało się osiągnąć społecznego kompromisu w sprawie tych zmian.

Do decyzji prezydenta odniósł się rzecznik PiS Rafał Bochenek na konferencji prasowej w Sejmie.

"Pan prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swojego konstytucyjnego prawa i zawetował tę ustawę. To kończy prace nad tym projektem legislacyjnym. Temat jest zamknięty w tym momencie" – powiedział Bochenek.

Reklama

Pytany przez dziennikarzy, czy planowane jest złożenie kolejnego projektu w tej sprawie, odparł: "jeśli chodzi o projekt Lex Czarnek 2.0, to ten temat jest zakończony, prace są skończone".

"Nie słyszałem, żeby się toczyły prace nad kolejną ustawą w tym zakresie. Weto prezydenta Andrzeja Dudy kończy pracę nad tą ustawą" – dodał.

Nowelizacja ustawy Prawo oświatowe miała regulować m.in. zasady działalności organizacji i stowarzyszeń w szkołach i przedszkolach, zwiększać nadzór kuratorów, a także wprowadzać zmiany w edukacji domowej. W marcu prezydent Andrzej Duda zawetował poprzednią nowelizację Prawa oświatowego, która wzmacniała rolę kuratorów i nadzór nad zajęciami prowadzonymi w szkole przez stowarzyszenia i inne organizacje. Obie ustawy wzbudziły liczne protesty organizacji społecznych i opozycji.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec