Według śląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej i Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) w latach 2020-2022 w podległym ratuszowi Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania (MPO) miało dochodzić do ustawiania intratnych przetargów na zagospodarowanie odpadów – informuje "Gazeta Polska",.

"Kluczową rolę w procederze miał odgrywać Rafał Baniak, były wiceminister skarbu w rządzie Donalda Tuska, szef Pracodawców RP. Prokuratura postawiła mu zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, powoływania się na wpływy i prania brudnych pieniędzy. Obecnie przebywa w areszcie. Nie przyznaje się do winy" – donosi gazeta.

Pisze, że według śledczych Baniak za załatwienie opiewających w sumie na 600 mln zł kontraktów dla firmy FB Serwis miał otrzymać blisko 5 mln zł w gotówce. Oprócz niego – jak wskazuje "GP" – zarzuty usłyszały trzy inne osoby.

Reklama

Z ustaleń "GP" wynika, że "śledczy sprawdzają, czy Baniak dzielił się otrzymywanymi pieniędzmi z innymi osobami, w tym z sekretarzem Warszawy Włodzimierzem Karpińskim nadzorującym stołeczny rynek śmieci, wcześniej prezesem MPO".

"GP" dowiedziała się, że "w ramach katowickiego śledztwa agenci CBA przeszukali nie tylko gabinet Karpińskiego w warszawskim ratuszu, lecz także jego dom i warszawskie mieszkanie".

Karpiński – jak czytamy – nie odpowiedział na pytania "GP".

"Interesujące pana kwestie są najpewniej wnikliwie badane przez śledczych, na Polecenie Prokuratury w Katowicach, zatem do nich należy adresować pytania" – stwierdziła w piśmie do "GP" rzecznik prasowa warszawskiego ratusza Monika Beuth.(PAP)