"Tak jak wczoraj zapowiedział Donald Tusk, klub Koalicji Obywatelskiej złożył dzisiaj do laski marszałkowskiej dwa projekty ustaw, rekompensujące Polakom drożyznę i inflację, którą zafundowali Morawiecki, Glapiński i ich nieudolne rządy" - powiedział szef klubu KO.

Chcemy wyjąć z festiwalu obietnic wyborczych Kaczyńskiego coś, co jest elementarną przyzwoitością

Pierwszy projekt zakłada waloryzację świadczenia 500 plus do 800 złotych od 1 czerwca br. "Chcemy wyjąć z festiwalu obietnic wyborczych Kaczyńskiego coś, co jest elementarną przyzwoitością, czyli waloryzacja świadczenia 500 plus. Już dzisiaj to świadczenie jest warte mniej więcej o około 230 zł mniej, niż w czasie, gdy było uchwalone" - powiedział Budka. Dodał, że jeśli szef PiS Jarosław Kaczyński "traktuje poważnie swoje zobowiązania, powinien poprzeć takie rozwiązania".

Reklama

Drugi projekt zakłada wprowadzenie kwoty wolnej od podatku w wysokości 60 tys. zł. "Oznacza to, że każda osoba, która zarabia dzisiaj około sześciu tysięcy złotych, nie będzie płaciła podatku dochodowego" - mówił Budka.

Tymi projektami, dodał szef klubu KO, Sejm powinien się zająć na najbliższym posiedzeniu, w przyszłym tygodniu. Pytany, co będzie jeśli to nie nastąpi, Budka zapowiedział, że ustawy te będą przyjmowane w Senacie jako inicjatywy ustawodawcze.

"Natomiast, jeśli pani marszałek, a tak naprawdę Kaczyński, nie pozwoli na procedowanie tych ustaw, będzie tym potwierdzał tezę, że waloryzacja świadczenia 500 plus jest tylko grą wyborczą, że Kaczyński nie chce podnieść tego świadczenia, bo gdyby chciał to zrobić, na dziś jest większość w Sejmie, by natychmiast to uchwalić" - powiedział szef klubu KO.

Donald Tusk i Koalicja Obywatelska mówią Kaczyńskiemu "sprawdzam"

Pytany o komentarz do słów Szymona Hołowni, który negatywnie ocenił projekt KO, Budka ocenił, że "na siłę chce się odróżnić". "Liczę na refleksję naszych partnerów na opozycji. Nie można ścigać się z Kaczyńskim na obietnice, ale nie można dopuścić do tego, żeby Kaczyński mógł w sposób zupełnie bezkarny obietnicami rzucać, a ktoś nie powie 'sprawdzam'. Donald Tusk i Koalicja Obywatelska mówią Kaczyńskiemu 'sprawdzam'" - stwierdził Budka.

"Uważam, że opozycja powinna w sprawach fundamentalnych mówić jednym głosem, fundamentalną sprawą jest zwycięstwo w wyborach" - dodał.

Projekt waloryzujący świadczenie 500 plus to projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci z 2016 r.

Drugi projekt to projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z 1991 r. Zakłada on, jak czytamy w uzasadnieniu, że jeśli podstawa opodatkowania jest niższa lub równa 120 tys. zł, "wysokość podatku będzie stanowiła różnicę 12 proc. podstawy wymiaru oraz kwoty 7200 zł". Przepis miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2024 r.

W niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński ogłosił, że świadczenie 500 plus od nowego roku zostanie zastąpione nową stawką – 800 plus. W odpowiedzi na to lider PO Donald Tusk zaproponował w poniedziałek, by wprowadzić tę zmianę już 1 czerwca tego roku, na Dzień Dziecka. Podczas wtorkowego posiedzenia klubu KO w Krakowie Tusk zapowiedział, że w środę KO złoży w Sejmie projekt ustawy ws. waloryzacji świadczenia 500 plus.

autor: Piotr Śmiłowicz