We wtorek w Warszawie odbyła się IV Polsko-Litewska Rada Ministrów Obrony z udziałem wicepremiera, szefa MON Mariusza Błaszczaka oraz ministra obrony Litwy Arvydasa Anuszauskasa.

Podczas późniejszej wspólnej konferencji prasowej Mariusz Błaszczak poinformował, że rozmowy dotyczyły m.in. wspólnych zakupów uzbrojenia, przygotowań do lipcowego szczytu NATO w Wilnie, a także połączonych ćwiczeń wojskowych, współpracy sił specjalnych, współdziałania na polu cyberbezpieczeństwa i wsparcia udzielanego Ukrainie.

"Zdajemy sobie sprawę z zagrożeń. Jesteśmy jednomyślni, jeżeli chodzi o przeciwdziałanie i przeciwstawianie się próbom odbudowy imperium rosyjskiego przez (Władimira) Putina" - powiedział Błaszczak.

Szef MON podziękował swojemu litewskiemu odpowiednikowi za zakup polskich zestawów Piorun, co jak dodał, dobrze świadczy o bliskich relacjach obu krajów.

Reklama

"Jesteśmy zainteresowani przede wszystkim obroną i odstraszaniem w północno-wschodniej części Polski i zapewnieniem bezpieczeństwa w przesmyku suwalskim, który łączy nasze państwa" - podkreślił.