Wynik PiS

Z badania wynika, że Zjednoczona Prawica może obecnie liczyć na poparcie 33,8 proc. badanych (o 1 pkt proc. więcej niż w poprzednim badaniu).

KO na drugiej pozycji

Reklama

Z kolei na KO - według sondażu - chce obecnie głosować 28,1 proc. respondentów (o 1,8 proc. więcej niż w poprzednim badaniu).

Trzecia Droga zamyka podium

Z badania wynika ponadto, że Trzecia Droga, czyli Koalicja PSL i Polski 2050, notuje poparcie na poziomie 9 proc. (o 1,6 proc. mniej niż w poprzednim badaniu).

Konfederacja i Lewica w Sejmie

8,8 proc. respondentów deklaruje z kolei, że będzie głosować na Konfederację (spadek o 0,7 pkt proc.), a 8,7 proc. - na Lewicę (spadek o 1,5 proc.).

Które partie nie wejdą do parlamentu?

Poniżej progu wyborczego znaleźliby się: Bezpartyjni Samorządowcy (3,6 proc. poparcia) oraz Polska Jest Jedna (0,1 proc. poparcia).

7,9 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć".

Ile mandatów uzyskałyby poszczególne partie?

"Mimo że Prawo i Sprawiedliwość - według wyników sondażowych - wygrywa wybory, to głosy w przeliczeniu na mandaty dają przewagę opozycji. PiS może liczyć na 194 mandaty. Gdyby weszło w koalicję z Konfederacją (35 mandatów), razem mogliby liczyć na 229 miejsc w ławach sejmowych. Cała opozycja mogłaby liczyć na 230 mandatów. To 158 mandatów dla Koalicji Obywatelskiej, 37 dla Trzeciej Dogi i 35 dla Lewicy. Jeden mandat jest dla mniejszości niemieckiej" - podała Wirtualna Polska.

Frekwencja w wyborach

Badani pytani byli również w sondażu o zamiar uczestniczenia w październikowych wyborach. 54,5 proc. badanych odpowiedziało "zdecydowanie" zamierza w nich uczestniczyć, a 7,5 proc. "raczej tak". 12,4 proc. respondentów "raczej nie" zamierza wziąć udziału w głosowaniu, a 24,3 proc. "zdecydowanie nie" pojawi się przy urnie 15 października. 1,3 proc. badanych jest niezdecydowanych.

Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono metodą CAWI w dniach 22-24 września 2023 roku na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych Polaków.(PAP)