Sejm wybrał w poniedziałek wieczorem w ramach tzw. drugiego kroku konstytucyjnego przewodniczącego PO Donalda Tuska na premiera. Opowiedziało się za tym 248 posłów, 201 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Donald Tusk podczas wystąpienia tuż po wyborze na premiera podziękował m.in. obecnemu na sali sejmowej byłemu prezydentowi Lechowi Wałęsie. "W 1979 razem przygotowywaliśmy w jednym z gdańskich akademików jeszcze wówczas nielegalną manifestację pod Stocznią. (…) Dokładnie dlatego, że zobaczyłem, co znaczy polityka w Gdańsku w latach 70-tych, (…)kiedy miałem to szczęście spotkać takich ludzi, jak Lech Wałęsa czy Bogdan Borusewicz zrozumiałem wtedy, że polityka może być pięknym powołaniem" - stwierdził Tusk.

Podziękował rodzinie za cierpliwość. "Musiałem wrócić" - podkreślił.

Reklama

Słowa podziękowania skierował też do posłów PiS. "Nikt tak bardzo się nie przyłożył do tego, by Polacy każdego dnia z waszych mediów widzieli, co zgotowaliście Polsce i Polakom. To tak naprawdę wam się udało obudzić miliony ludzi, którzy mówili +jakoś to jest+. To dzięki temu tylu Polaków się obudziło i postanowiło odsunąć was od władzy” – ocenił premier.

Co Tusk powiedział do Kaczyńskiego?

Skierował też słowa do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Jak powiedział, każdego dnia słyszał teksty z telewizji typu „Tusk do Berlina”. „Każdego dnia słyszałem tę płytę nagraną wiele lat temu przez Jacka Kurskiego. Kiedy nagrał tę płytę, twój brat, Lech Kaczyński powiedział do mnie, publicznie, że takiego łajdaka świat nie widział, jak Kurski” – stwierdził Tusk.

Dlatego – jak mówił – chciał dedykować zwycięstwo obu swoim dziadkom. „Obaj byli kolejarzami. Relikwią w naszym domu do dziś jest karta żywnościowa Polaka, którą w Gdańsku miało kilkaset osób, bo nikt więcej się nie odważyło być Polakiem w czasie okupacji. Obaj spędzili wojnę w obozach koncentracyjnych. Kiedy 90 proc. ludzi uciekało z dawnego Wolnego Miasta Gdańsk i wybrało Niemcy, pośród kilku tysięcy, którzy pozostali, było dwóch moich dziadków, Polaków: Józef Tusk i Franciszek Dawidowski. Im dedykuje te wygraną” – powiedział Tusk.