Terlecki był pytany w piątek w Sejmie o zapowiadany przez premiera Mateusza Morawieckiego "przegląd działania" Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Premier powiedział w czwartek, że "jesteśmy w takiej sytuacji, kiedy może i należałoby dokonać przeglądu działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego". Jak podkreślił, "ta Izba na pewno nie spełniła wszystkich oczekiwań, również moich, również naszej formacji".

"To jest dobra koncepcja, tym bardziej, że wychodzimy w pewnym sensie naprzeciw oczekiwaniom Trybunału" - powiedział w piątek dziennikarzom Terlecki. Jak dodał, "reforma jest gotowa, przygotowana".

"Będziemy ją w jesieni wprowadzać. Tam zajdzie też zmiana dotycząca tej komisji dyscyplinarnej" - zapowiedział. Dopytywany, czy przygotowana jest już ustawa o zmianie funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej, zaprzeczył.

Reklama

TSUE orzekł w zeszły czwartek, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE. Dzień wcześniej TSUE zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN, także w kwestiach na przykład uchylania immunitetów sędziowskich. Również w środę Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis Traktatu o UE, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z Konstytucją RP. (PAP)

autorka: Wiktoria Nicałek