W komunikacie opublikowanym na stronie Kancelarii Prezydenta Portugalii napisano, że Marcelo Rebelo de Sousa “nie uznał za konieczne zbadanie zgodności ustawy z konstytucją” i nie podjął decyzji o jej przekazaniu Trybunałowi Konstytucyjnemu.

Ustawa uchwalona

Ustawę podczas głosowania 31 marca poparła rządząca krajem Partia Socjalistyczna premiera Antonia Costy oraz deputowani opozycyjnych ugrupowań liberalno-lewicowych: Bloku Lewicy, Inicjatywy Liberalnej, Livre i PAN, a także sześciu posłów centro-prawicowej Partii Socjaldemokratycznej.

Reklama

Warunki eutanazji

Regulacja przewidywała, że osoba, która zostanie dopuszczona do tzw. śmierci wspomaganej będzie musiała przejść rozmowy z komisją lekarską, zaś ta - stwierdzić u pacjenta “doświadczanie cierpienia o dużej intensywności”.

Poddać się eutanazji, zgodnie z ustawą, mogły osoby, u których stwierdzono “nieuleczalną chorobę lub bardzo ciężki uraz, powodujące cierpienie, którego pacjent nie może znieść”.

Ustawa odrzucona

Od 2017 r. zdominowany przez ugrupowania lewicy parlament Portugalii już czterokrotnie uchwalał prawo do eutanazji. Jednak nie weszło ono w życie z powodu dwukrotnego odrzucenia przepisów przez Trybunał Konstytucyjny oraz dwukrotnego weta prezydenta Marcelo Rebelo de Sousy.

Z Lizbony Marcin Zatyka