W środę Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zakończy dwudniowe posiedzenie, na którym zdecyduje o wysokości stóp procentowych.

Dotychczasowe podwyżki znacznie ograniczyły liczbę udzielanych kredytów

"Prognozujemy, że RPP utrzyma stopy procentowe. Dotychczasowe podwyżki znacznie ograniczyły liczbę udzielanych kredytów" - przekazał PAP Sebastian Sajnóg z PIE. Zwrócił uwagę, że obecnie większość analityków przewiduje, że cykl podwyżek stóp zakończył się. "Dyskusja o ewentualnych obniżkach uzależniona będzie od skali spadku inflacji" - stwierdził.

Reklama

Analityk przypomniał, że główna stopa NBP od pół roku wynosi 6,75 proc. "Poziom stóp procentowych jest zbliżony do pozostałych państw regionu – w Czechach i Rumunii to 7,0 proc." - dodał.

Sajnóg wskazał, że stopy w Polsce są wyższe niż w największych bankach centralnych, "jednak różnice powoli zacierają się". "W strefie euro główna stopa procentowa wynosi 3,0 proc., a prognozy wskazują na kolejne podwyżki o przynajmniej 50 pkt bazowych. W Stanach Zjednoczonych to 4,75 proc." - zaznaczył.

Tak długa pauza oznacza zakończenie cyklu

Formalnie RPP nie zakończyła cyklu podwyżek stóp procentowych - zauważył analityk. Dodał, że dalsze decyzje uzależnia ona od napływających danych oraz skutków dotychczasowego wzrostu stóp. "Członkowie RPP liczą na wyraźny spadek inflacji w najbliższych miesiącach" - podkreślił.

Jak dodał, w opinii większości analityków tak długa pauza oznacza zakończenie cyklu, a kolejnym ruchem będzie obniżka stóp. "Taka decyzja prognozowana jest na koniec bieżącego roku" - wskazał. Zastrzegł, że ryzykiem dla takiego scenariusza jest wzrost cen energii i pozostałych surowców.

Ekspert PIE zwrócił uwagę, że odbicie gospodarcze w Chinach następuje szybciej od wcześniejszych prognoz, co zwiększy globalny popyt na surowce. W jego ocenie w takich warunkach "hamowanie inflacji może okazać się skromne".

Na poprzednim posiedzeniu zakończonym 8 lutego br. Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych. Tym samym główna stopa NBP, referencyjna, pozostała na poziomie 6,75 proc., stopa lombardowa - 7,25 proc., a stopa depozytowa - 6,25 proc. Stopa redyskontowa weksli utrzymała poziom 6,8 proc. a stopa dyskontowa weksli - 6,85 proc. Był to piąty miesiąc z rzędu bez decyzji o zmianie stóp procentowych.

autorka: Magdalena Jarco