Rozmowy dotyczące dwustronnej umowy o bezpieczeństwie

W oświadczeniu opublikowanym na oficjalnej stronie kancelarii Wołodymyra Zełenskiego czytamy, że negocjacje poprowadził po stronie ukraińskiej wiceszef kancelarii Ihor Żowkwa, a polskiej delegacji przewodniczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Robert Kupiecki.

"Nasze zespoły negocjacyjne wykonały trudną pracę, a teraz jesteśmy bliscy zawarcia dwustronnej umowy o bezpieczeństwie" – ocenił Żowkwa. "Rola Polski w udzielaniu pomocy Ukrainie i przybliżeniu naszego zwycięstwa jest nie do przecenienia. To będzie naprawdę ambitne porozumienie, odzwierciedlające większość naszych osiągnięć i wspólne plany na przyszłość" – dodał.

Plany na przyszłość w kontekście umowy o bezpieczeństwie

Reklama

Obie strony zaplanowały dalsze działania, które mają na celu sfinalizowanie dwustronnej umowy i podpisanie jej w najbliższej przyszłości - dodano w komunikacie (https://tinyurl.com/2czvb7kz).

Ukraina i Polska chcą podpisać porozumienie zgodnie ze zobowiązaniem przyjętym na zeszłorocznym szczycie NATO w Wilnie powziętym przez wszystkie państwa G7 oraz 25 innych krajów, w tym Polskę. Jak podaje kancelaria prezydenta Zełenskiego, do tej pory Ukraina zawarła 17 dwustronnych umów o bezpieczeństwie.(PAP)

mzb/ akl/