Starający się o reelekcję Jacek Sutryk (KWW Jacek Sutryk Lewica i Samorządowcy) startował z poparciem Nowej Lewicy, choć od tej kandydatury zdystansowała się Partia Razem. Sutryk zabiegał też o poparcie Koalicji Obywatelskiej, która wsparła go w wyborach w 2018 r. Ostatecznie uzyskał jedynie poparcie Platformy Obywatelskiej. O poparcie KO i start w wyborach na prezydenta Wrocławia zabiegał też poseł, szef dolnośląskiej PO Michał Jaros. Ostatecznie KO nie wystawiła jednak swego kandydata na prezydenta Wrocławia. W pierwszej turze wyborów Sutryka poparło 34,33 proc. wyborców, a Bodnar 29,80 proc.

ikona lupy />
Wrocław - II tura - wyniki PKW / GazetaPrawna.pl / Patryk Koch, fot. (od lewej) materiały prasowe/Polska2050; wikipedia/Królowalodu

Będzie to druga kadencja 46-letniego Sutryk w fotelu prezydenta Wrocławia. W 2018 r. wygrał w pierwszej turze, zdobywając 50,2 proc. głosów. Zanim został prezydentem stolicy Dolnego Śląska, był dyrektorem Departamentu Spraw Społecznych wrocławskiego magistratu. Sutryk jest absolwentem socjologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Po studiach związał się z organizacjami pozarządowymi. Później był dyrektorem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu i przez siedem lat dyrektorem Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego.

W kampanii wyborczej, odpowiadając na pytania PAP, Sutryk podkreślał, że największym wyzwaniem dla Wrocławia jest polityka mieszkaniowa. „Przygotowaliśmy plany, które zakładają inwestycje w co najmniej 2,5 tys. mieszkań. Co ważne będą tam niskie czynsze, a równolegle z budową bloków powstanie pełna infrastruktura – zieleń, placówki oświatowe i komunikacja publiczna. Chcę powiedzieć jasno: polityka mieszkaniowa będzie najważniejszym filarem następnej kadencji” – podkreślała w przedwyborczej ankiecie PAP.

Reklama

Sutryk zapowiedział, że najważniejszą inwestycją infrastrukturalną w nowej kadencji będzie budowa nowych linii tramwajowych. „W najbliższych latach wybudujemy nowe linie tramwajowe na Jagodno, Maślice i Swojczyce oraz doprowadzimy tramwaj do szpitala przy ul. Borowskiej. Przygotowujemy się także do powstania trasy tramwajowej na Psie Pole, Nowe Żerniki czy Muchobór Wielki” – mówił. Zapewniał też, że skupi się na rozwoju kolei miejskiej i aglomeracyjnej.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski