W specjalistycznej pracowni kryminalistyki znajdują się cztery stanowiska z symulatorami VR oraz monitor, na którym można obserwować pracę na miejscu zbrodni w wirtualnej rzeczywistości. Symulator został stworzony we współpracy z firmą Asseco, i jak podkreślają jego twórcy, jest jednym z najnowocześniejszych tego typu rozwiązań na świecie.

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom studenci prawa czy kryminalistyki będą mogli w wirtualnej rzeczywistości uczyć się, jak badać i analizować ślady pozostawione na miejscu przestępstwa. Zastosowane rozwiązania pozwalają m.in. na zbieranie, analizowanie i zabezpieczanie śladów przestępstw.

Dr Sylwia Skubisz-Ślusarczyk z Katedry Kryminalistyki Uniwersytetu Wrocławskiego w rozmowie z dziennikarzami wskazała, że symulator oferuje trzy główne scenariusze, które mogą pojawiać się w różnych konfiguracjach. „To zabójstwo pozorowane na samobójstwo, nieszczęśliwy wypadek oraz zabójstwo kobiety i dwójki dzieci” – mówiła. Scenerią wydarzeń jest wnętrze domu i jego okolice.

Reklama

Dr Iwona Zieniewicz dodała, że studenci muszą zorganizować grupę oględzinową, czyli zdecydować, kto będzie prowadzić oględziny, zabezpieczać ślady, dokumentować, a kto będzie zabezpieczać miejsce zdarzenia przed dostępem osób postronnych. „Mają też możliwość dokumentowania swoich działań, wykonywania fotografii, sporządzania szkiców. Na podstawie uzyskanych wyników i zebranego materiału dowodowego muszą zdecydować co dalej z tym zrobić – sformułować wersje zdarzenia i zaplanować kolejne działania w postepowaniu przygotowawczym” – tłumaczyła.

Dr Rafał Cieśla podkreślił, że scenariusze zostały napisane przez pracowników Katedry Kryminalistyki w oparciu o rzeczywiste sprawy, które miały miejsce w przeszłości i były konsultowane z szeregiem specjalistów.

Otwarcie Wirtualnej Sali Zbrodni to podsumowanie pierwszej części kompleksowego projektu wykorzystania nowoczesnych technologii VR na Uniwersytecie Wrocławskim. Prace nad projektem realizuje Centrum Technologii Wirtualnej Rzeczywistości na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego II na lata 2019-2023” o łącznej wartości ponad 7 mln zł uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego „Wiedza Edukacja Rozwój”.

Autor: Piotr Doczekalski