W pierwotnej wersji utworu, wykonywanego przez piosenkarkę Eden Golan, zawarto takie frazy, jak m.in. "Nie ma już czym oddychać" i "Wszystkie były dobrymi dziećmi, każde z nich". Gdy tekst piosenki został ujawniony przez publicznego izraelskiego nadawcę Kan, prezydent Izraela Icchak Hercog miał osobiście zaapelować o zmianę słów "October rain" ze względu na nawiązania do najazdu i zbrodni Hamasu - oznajmiła w poniedziałek amerykańska stacja CNN.

Jak poinformowano, organizatorzy festiwalu Eurowizji, którzy kategorycznie zabraniają wykonawcom wygłaszania jakichkolwiek oświadczeń o wydźwięku politycznym, zasugerowali Izraelowi, że w przypadku utrzymania pierwotnej wersji tekstu kraj zostanie wykluczony z udziału w konkursie. Podobnie oceniono również alternatywną izraelską piosenkę pt. "Dance forever" (pol. "Tańcz wiecznie"), nawiązującą do festiwalu muzycznego Nova - jednego z pierwszych celów ubiegłorocznego ataku Hamasu.

Rządzący w Strefie Gazy Hamas przeprowadził 7 października 2023 roku zbrojny najazd na Izrael, w wyniku którego zginęło około 1200 osób, w większości cywilów, a około 240 zostało uprowadzonych. W trwających do dziś operacjach odwetowych Izraela śmierć poniosło ponad 30 tys. Palestyńczyków, a co najmniej 90 proc. z ponad 2 mln mieszkańców Strefy Gazy musiało opuścić swoje domy. Zniszczeniu uległa większość budynków na tym terytorium. 68. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w dniach 7-11 maja w szwedzkim mieście Malmoe.