Japoński superkomputer wciąż zajmuje też pierwsze miejsce w trzech innych kategoriach, mierzących wydajność obliczeniową w zastosowaniach przemysłowych, wykorzystanie w dziedzinie sztucznej inteligencji oraz analizy big data.

Fugaku jest pierwszym komputerem na świecie, który dwa razy pod rząd zdominował wszystkie te cztery kategorie w publikowanym raz na pół roku rankingu – podkreśla instytut Riken, który opracował maszynę wspólnie z firmą Fujitsu.

W próbie wydajności High Performance Linpack (HPL) Fugaku pobił swój rekord z czerwca i osiągnął moc obliczeniową 442 petaflopów, co oznacza 442 biliardy operacji na sekundę. Drugi na liście amerykański system Summit opracowany przez koncern IBM i pracujący w Laboratorium Narodowym w Oak Ridge w stanie Tennessee, liczył w tempie 148,8 petaflopa – napisano w komunikacie TOP500.

Japoński superkomputer stosowany jest do prowadzenia skomplikowanych symulacji w badaniach naukowych oraz w pracach nad nowymi technologiami przemysłowymi i wojskowymi. „Symulacje Fugaku mogą mieć znaczący wkład w rozwiązanie problemów w takich dziedzinach jak opieka medyczna czy zmiany klimatu” – powiedział przedstawiciel instytutu Riken, Satoshi Matsuoka.

Andrzej Borowiak (PAP)