Podstawowe elementy stacji Gateway, w tym moduł cylindryczny z kwaterami mieszkalnymi dla astronautów oraz duży moduł zasilania i umożliwiający komunikację zostaną wyniesione przez jedną z rakiet Falcon Heavy „nie wcześniej niż w maju 2024 roku”, podała NASA.

Falcon Heavy wygląda jak trzy połączone ze sobą rakiety Falcon 9. Nowy statek kosmiczny stał się sławny po tym, jak w czasie inauguracyjnego lotu w 2018 roku wyniósł w przestrzeń kosmiczną wiśniowego roadstera Tesli. Samochód cały czas krąży po orbicie dookoła Słońca i odtwarza piosenkę „Space oddity” Davida Bowie.

Kto zabierze ludzi na Księżyc?

P​lany NASA dotyczące stworzenia pierwszej ludzkiej kolonii na Księżycu w powstają w oparciu o możliwości transportowe rakiet SpaceX. Maszyny oferowane przez firmę nalężącą do Muska są tańsze niż statki wyprodukowane przez poprzednich dostawców, takich jak United Launch Alliance, czy statki kosmiczne stworzone wspólnie przez Boeinga i Lockheeda Martina.

Reklama

NASA podpisała ze SpaceX umowę na ulepszenie obecnie używanej kapsuły służącej do przewożenia astronautów i zaopatrzenia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dragon XL będzie dostarczał zapasy na Gateway. SpaceX stara się również o kontrakt na budowę Human Landing System, pojazdu służącego do transportowania astronautów ze stacji bezpośrednio na powierzchnię Księżyca.

Co dalej z podbojem kosmosu?

Stacja kosmiczna Gateway jest podstawą wszystkich planów NASA związanych z budową stałej osady księżycowej. Sama Gateway będzie sześć razy mniejsza niż Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Jednak znajdzie się na niej centrum dowodzenia, pomieszczenia do pracy i prywatne kwatery załogi. Wszyscy podróżni lecący na Księżyc będą się na niej przesiadać ze statków kosmicznych do lunarnych lądowników.

Artemis to finansowany przez rząd Stanów Zjednoczonych program, którego zadaniem jest umożliwienie stałego pobytu ludzi w przestrzeni kosmicznej i na Księżycu. Powrót człowieka na Srebrny Glob zaplanowany jest na rok 2024. Ponad 50 lat wcześniej wystartował program Apollo, w trakcie którego ludzie po raz pierwszy wylądowali na Księżycu. W mitologii greckiej Artemida jest siostrą bliźniaczką Apolla, stąd zapewne wzięła się nazwa kolejnego programu. Doświadczenia zdobyte na naturalnym satelicie Ziemi pomogą w przygotowaniu kolejnej misji- wysłaniu człowieka na Marsa.