Jak pisze wychodzący w Zjednoczonych Emiratach Arabskich dziennik "The National News", testy odbywają się w samolotach Embraer czarterowych linii Helvetic Airways należących do szwajcarskiego miliardera Martina Ebnera.

"To sprawdzona technologia. Jest używana od ponad 50 lat w szpitalach i laboratoriach. Jest bardzo wydajna. Nie pozostawia żadnych śladów" - powiedział współzałożyciel UVeya Jodoc Elmiger.

Zespół Elmigera zbudował trzy prototypy, z których jeden był demonstrowany w odrzutowcu należącym do Helvetic Ariways na lotnisku w Zurychu, na którym w 2020 r. ruch spadł o 75 proc. Jeden robot może zdezynfekować całkowicie samolot w 13 minut, chociaż ten czas może się wydłużyć przy większych maszynach.

Reklama

Elmiger szacuje, że roboty będą sprzedawane za ok. 15 tys. franków szwajcarskich (prawie 16 tys. dolarów). Dnata liczy na to, że konstruktorzy samolotów będą podpisywali umowy na wykorzystanie technologii w związku z tym, że rządy poszukują sposobów na podróżowanie drogą powietrzną bez ryzyka zachorowań.