Bezzałogowy statek kosmiczny Orion osiągnął najdalszą odległość od Ziemi w trakcie swojego lotu w ramach misji Artemis 1. Nastąpiło to w poniedziałek 28 listopada krótko po o godz. 22 polskiego czasu. Dystans Ziemia-Orion wyniósł około 432 210 km.

W tym samym dniu kamery statku sfotografowały także Ziemię i Księżyc widoczne razem. Do tej pory odebrano ponad 2000 plików od statku kosmicznego.

Wszystko to nastąpiło w 13 dniu misji przewidzianej na 25,5 dnia. NASA informuje, iż statek pozostaje w dobrym stanie i kontynuuje swoją podróż po odległej orbicie wstecznej wokół Księżyca.

Reklama

Inżynierowie planowali wcześniej dokonać tego dnia odpalenia silników dla korekty orbity, ale okazało się to niepotrzebne, gdyż Orion znajduje się na właściwej trajektorii lotu. Zużycie paliwa jest o niecałe 3 proc. mniejsze niż planowano.

Jak wskazuje amerykańska agencja kosmiczna, do tej pory dokonano 37,5 proc. zaplanowanych testów związanych z misją. Misja Artemis 1 jest bowiem testem technologii przed kolejnymi lotami, już w wersji załogowej z astronautami na pokładzie. NASA planuje załogowy lot wokół Księżyca w 2024 roku, a lądowanie astronautów na powierzchni Srebrnego Globu w 2025 roku.

Z kolei na Ziemi rozpoczynają się przygotowania do przyjęcia wodowania Oriona na oceanie Spokojnym, które ma nastąpić 11 grudnia. Zespół misji wyruszył we wtorek na treningi na morzu.

Statek Orion został wystrzelony z Ziemi 16 listopada 2022 r. przy pomocy rakiety Space Launch System (SLS). 21 listopada zbliżył się na 130 km do powierzchni Księżyca. Z kolei 25 listopada dokonał manewru wejścia na bardziej oddaloną orbitę wokół Księżyca z najdalszym punktem odległym o 92 tysiące kilometrów.