Polski paszport znajduje się na 10. miejscu w rankingu, ex aequo ze słowackim i litewskim. To najwyższa pozycja zajmowana przez polski dokument w tej klasyfikacji prowadzonej od 2006 roku. Wtedy polski paszport był na miejscu 16.

W pierwszej dziesiątce najnowszego rankingu najwięcej jest paszportów krajów europejskich, z niemieckim na pozycji drugiej - zauważa CNN.

Najgorzej wypada paszport afgański, który znalazł się na ostatnim 116. miejscu. Według Henley Passport Index odwiedzić z nim można bez wizy jedynie 26 państw i terytoriów. Na końcu rankingu, nieco wyżej od Afganistanu, znaleźć można paszporty takich państw jak Irak, Syria, czy Pakistan.

Reklama

Najnowszy raport na temat możliwości przekraczania granic podkreśla "rosnące nierówności" pomiędzy obywatelami poszczególnych państw. Firma The Henley & Partners wskazuje, że "surowe restrykcje początkowo wprowadzone, by powstrzymać rozprzestrzenianie się Covid-19, są teraz stosowane, by ograniczyć napływ ludności z tzw. Południa".

Indeks nie bierze pod uwagę tymczasowych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa - przypomina CNN.

Henley Passport Index bazuje na danych dostarczonych przez Zrzeszenie Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA). Uwzględnia 199 różnego rodzaju paszportów i 227 miejsc docelowych.