Zgodnie z opublikowanymi badaniami, pod koniec 2022 r. Polacy znaleźli się na 9. miejscu wśród krajów aplikujących o wynajęcie mieszkania w Hiszpanii, podczas gdy w 2019 r. nie byli nawet wśród pierwszych dwudziestu. Obszarem największego zainteresowania Polaków jest Teruel (Aragonia) w północno - wschodniej Hiszpanii.

Według Idealista obecnie prawie 15 proc. całkowitego popytu na wynajem mieszkań w Hiszpanii pochodzi z zagranicy, co jest najwyższym odnotowanym dotąd w tym kraju wskaźnikiem. Średnia z ostatnich czterech lat wynosi 11,2 proc. Dodatkowo popyt na wynajem przez cudzoziemców przewyższył popyt związany z kupnem (14,4 proc.) Największe zainteresowanie wynajmem w Hiszpanii pochodzi z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Holandii i Włoch.

Inne kraje, które zyskały na sile pod tym względem to m. in. Polska, która znalazła się na dziewiątym miejscu w 2022 r., podczas gdy w 2019 r. nie była nawet w pierwszej dwudziestce krajów. Polacy poszukują domów i mieszkań w mało zaludnionej okolicy Teruel, związanej m.in. z branżą samochodową, lotniczą, meblarską i mięsną - podaje Idealista jako ciekawostkę.

Portal nieruchomościowy przeanalizował przyczyny wzrostu zainteresowania obcokrajowców wynajmem w Hiszpanii. Oprócz klimatu, jakości życia i atrakcyjności kultury śródziemnomorskiej dochodzą przystępniejsze ceny mieszkań w porównaniu z innymi krajami regionu oraz wzrost znaczenia pracy zdalnej od czasu pandemii - stwierdził.

Reklama

Zgodnie z Idealistą, od czasu zaostrzenia sytuacji politycznej na wschodzie Europy odnotowuje się także większe zainteresowanie obywateli Ukrainy nieruchomościami na południu Europy, a zwłaszcza w Hiszpanii i Portugalii.

Z Saragossy Grażyna Opińska