„Uruchamiamy fundusz pożyczkowy, oferujący pożyczki na preferencyjnych warunkach na wsparcie dla małych firm z sześciu regionów" - powiedziała w piątek na konferencji prasowej minister Pełczyńska-Nałęcz. Wyjaśniła, że chodzi o regiony, "w których małe firmy mają szczególnie trudno ze względu na konsekwencje pandemii, ale także na skutki toczącej się w pobliży wojny". Dodała, że są to województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie i mazowieckie, bez Warszawy.

Jak mówiła, wcześniej podobne rozwiązania były prowadzone ze środków krajowych i na mniejszą skalę, ale ponieważ okazało się efektywne, więc „włączamy fundusze europejskie”. Chodzi o Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Zwróciła również uwagę, że to jest pierwszy taki fundusz z pieniędzy europejskich. "To 430 mln zł dla małych firm z branży turystycznej, które będą mogły skorzystać z tych środków po kosztach dużo niższych od kosztów komercyjnych. Z wyliczeń wynika, że przy pożyczce 600 tys. zł oszczędności mogą wynieść nawet 150 tys. zł” – dodała minister.

Zdaniem minister jest to "dobra oferta dla rozwoju i możliwości budowania się małych firm w tych regionach". Powiedziała także, że zarządzanie funduszem zostało powierzone Bankowi Gospodarstwa Krajowego wraz z sześcioma regionalnymi podmiotami z tych sześciu regionów.

„To element strategicznego planu dla Polski, jaki prowadzimy w większości ze środków europejskich; jednym z jego celów jest, aby niezależnie od kodu pocztowego, od miejsca prowadzenia firmy, szanse na dobrą, opłacającą się firmę rodzinną były takie same” – powiedziała minister. (PAP)

Reklama

autor: Marek Siudaj