Wieża widokowa na górze Kamionna

Z początkiem stycznia otwarto nową wieżę widokową na górze Kamionna w Beskidzie Wyspowym. Obiekt jest dostępny całą dobę bezpłatnie. Z wieży można podziwiać panoramiczne widoki na Tatry i pobliskie stoki narciarskie Laskowa-Ski. Na miejsce można dotrzeć różnymi trasami szlaków turystycznych, szczególnie popularny jest szlak nieznakowany z Makowicy, który jest najkrótszym podejściem.

Wystawa "Wawel podziemny. Lapidarium"

Reklama

Od początku roku na Wawelu odwiedzić można nową ekspozycję "Wawel podziemny. Lapidarium". Ekspozycja ta mieści się w dotąd nieudostępnianej części zamku, a dokładnie w podziemiach pod wschodnim skrzydłem. Zwiedzanie rozpoczyna się w piwnicach pod wschodnim skrzydłem zamku, gdzie można zobaczyć średniowieczne studnie i dolne części wieży Jordanki. Wystawa umożliwia bliższe przyjrzenie się szczegółom architektonicznym pałacowych piwnic, rzeźbom kamieniarskim oraz procesom konserwacji, które miały miejsce na przestrzeni lat.

Od kwietnia do czerwca zwiedzanie możliwe jest w godzinach 9:00 -17:00, a bilet wstępu dla dzieci do 6 lat kosztuje zaledwie 1 zł. Starsze dzieci, studenci i seniorzy w wieku 65+ mogą skorzystać z biletów ulgowych.

Modelarnia w Jeleniej Górze

W Jeleniej Górze od marca działa nowa Modelarnia Kolejkowa. Jest to unikatowe miejsce, które zainteresuje nie tylko entuzjastów modelarstwa, ale również rodziny z dziećmi.

Położona na Zabobrzu przy ul. Legnickiej, Modelarnia wyposażona została m.in. w interaktywną ścieżkę edukacyjną, gdzie zwiedzający mogą zobaczyć proces tworzenia makiet oraz uczestniczyć w warsztatach modelarskich.

Obiekt jest otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-18:00 oraz w weekendy 10:00-19:00. Bilety można kupić w kasie lub przez internet, cena za bilet ulgowy wynosi 30 zł, a bilet normalny 35 zł. Warto zaznaczyć, że zakup online pozwala uniknąć kolejek przy kasie.

Egzotarium w Sosnowcu

Egzotarium w Centrum Edukacji Ekologicznej w Sosnowcu jest nowoczesnym obiektem wystawienniczo-edukacyjnym, który został otwarty pod koniec 2023 roku. Ogród jest na terenie parku miejskiego im. porucznika pilota Jana Fusińskiego. Zwiedzający mają tutaj okazję na bliskie spotkanie z egzotycznymi gatunkami roślin, ryb, owadów, a także ptaków i gadów.

Ceny biletów kształtują się następująco: normalny 37 zł, ulgowy 27 zł oraz rodzinny 95 zł, natomiast zakup biletów online jest tańszy o 2 zł. Dodatkowo, dla osób posiadających sosnowiecką kartę miejską dostępne są specjalne zniżki. Co więcej, egzotarium oferuje także wynajem audioprzewodników oraz przewodników, co umożliwia głębsze poznawanie prezentowanych ekspozycji.

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji w Bielsku-Białej

Na maj tego roku zaplanowane jest otwarcie Centrum Bajki i Animacji OKO przy bielskim Studio Filmów Rysunkowych, gdzie powstały animowane seriale o przygodach Bolka i Lolka czy Reksia. Dzieci i dorośli będą mogli tutaj poznawać proces tworzenia animacji i poznać historię lokalnego studia filmowego dzięki nowoczesnej wystawie multimedialnej. Oferta tego punktu będzie skierowana głównie do dzieci i młodzieży, ale także dla dorosłych kojarzących z młodości popularne animacje studia.

Park Majaland w Gdańsku

Już latem Gdańsk wzbogaci się o nowy park rozrywki Majaland, związany tematycznie z bohaterami popularnej bajki "Pszczółka Maja". Park zlokalizowany będzie w dzielnicy Osowa i zapewni atrakcje zarówno wewnątrz głównej hali, jak i na zewnątrz. Wśród nich znajdą się rollercoastery, park wodny, karuzele, fontanny oraz zewnętrzne place zabaw. Co więcej, Majaland będzie dostępny przez cały rok, co umożliwi planowanie wizyt niezależnie od pogody.

Fabryka Wody w Szczecinie

Fabryka Wody w Szczecinie to nowoczesny kompleks basenowo-edukacyjny. Obiekt będzie zawierał m.in. centrum rozrywki aquapark, otwartą przestrzeń rekreacyjną z basenami oraz ścieżkę edukacyjną. Na terenie Fabryki Wody znajduje się 17 basenów wewnętrznych, 11 zjeżdżalni oraz atrakcje takie jak jaskinia multimedialna, basen sportowy i amfiteatr. Obiekt wybudowany został na terenie historycznego kąpieliska Gontynka i w ostatnich dniach był testowany przez mieszkańców Szczecina. Otwarcie, jak zapowiada właściciel, ma nastąpić w najbliższym czasie.

Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie

Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie stanie się prawdopodobnie jednym z najważniejszych punktów edukacyjnych na mapie Polski. Kompleks będzie położony na terenie dawnego lotniska Kraków-Czyżyny przy al. gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego. Centrum ma za zadanie łączyć naukę z rozrywką poprzez interaktywne wystawy, laboratoria, pracownie naukowe oraz szklarnie. Dodatkowo, na terenie centrum będzie można skorzystać z kawiarni i restauracji. Otwarcie zaplanowano na pierwszą część tego roku.