W tegorocznym letnim sezonie wakacyjnym, tj. od 21 czerwca do 30 września br., wyjazdy w celach turystycznych z co najmniej jednym noclegiem poza miejscem zamieszkania planuje 70 proc. Polaków w wieku 18-65 lat - wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej przez ARC Rynek i Opinia. W piątkowej publikacji zauważono, że to o 5 punktów procentowych więcej niż w ubiegłym roku.

Zgodnie z informacją POT 37 proc. zapytanych Polaków wyjedzie w sezonie letnim tylko raz, jedna czwarta planuje co najmniej dwa wyjazdy urlopowe, a co piąty respondent nie planuje wyjeżdżać w ogóle lub zamierza w tym czasie korzystać z krótkich, jednodniowych wycieczek. Dodano, że jak dotąd 11 proc. badanych nie podjęło decyzji o wyjeździe.

Polacy wybierają wakacje w kraju

Reklama

Badanie pokazało, że 66 proc. respondentów, którzy mają już plany wakacyjne, na swój główny, tj. najdłuższy lub najważniejszy, wyjazd wakacyjny wybierze miejsce w Polsce, a 28 proc. wyjedzie za granicę.

Dodano, że jedna czwarta respondentów uważa, że wyjazd za granicę jest tańszy niż taki sam wyjazd w Polsce. Jednocześnie 13 proc. planujących swój główny wyjazd urlopowy w Polce uważa, że wyjazd za granicę jest dla nich za drogi.

Krótkie wypady krajowe, dłuższe zagraniczne

Poinformowano, że jedna trzecia respondentów planujących wyjazdy podczas tegorocznego sezonu wakacyjnego chce spędzić na urlopie od 4 do 6 noclegów, 28 proc. od 7 do 10 noclegów, a co piąty wyjedzie podczas swojego głównego wyjazdu urlopowego na najwyżej 3 noce. "Wyjazdy krajowe są przeciętnie nieco krótsze (66 proc. wyjeżdżających w kraju spędzi na urlopie mniej niż tydzień), a zagraniczne dłuższe (63 proc. wyjeżdżających za granicę zadeklarowało, ze ich urlop obejmie 7 i więcej noclegów)" - dodano.

Wyniki badania pokazały ponadto, że bez względu na destynację, ok. 1/3 planujących wypoczynek w sezonie letnim spędzi go w towarzystwie partnera lub partnerki, a "nieznacznie mniej" wyjedzie z partnerem lub partnerką i dziećmi. Kolejne 12 proc. planujących wyjazd chce spędzić go w gronie znajomych i przyjaciół, a 11 proc. chce wakacje spędzić samotnie.

Młodsi wybierają zagranicę

W publikacji POT zauważono, że swój główny wyjazd wypoczynkowy spędzi w Polsce 71 proc. respondentów w wieku 35-44 lat oraz 69 proc. w wieku 55-65 lat. Za granicę wybierają się natomiast głównie osoby młode - tak odpowiedziało 37 proc. respondentów w grupie wiekowej 18-24 lat i 33 proc. w wieku 25-34 lat.

"Respondenci wybierający się na swój główny wyjazd wakacyjny w kraju, dokonując wyboru konkretnego miejsca kierują się przed wszystkim jego niepowtarzalną atmosferą (26 proc.) oraz bliskim i łatwym dojazdem (20 proc.). Mniej więcej równoliczne są grupy osób, które zawsze jeżdżą do tego samego miejsca (15 proc.) i chcą zobaczyć nowe miejsce (17 proc.). Niemal co czwarty respondent na swój główny wyjazd w sezonie wakacyjnym wybiera się w Polsce, ponieważ woli odpoczywać w Polsce niż jeździć za granicę. Dla porównania, tych którzy deklarują, że wolą wyjeżdżać za granicę jest 17 proc." - wskazano w raporcie.

Polaków przyciągają klimat i nowe miejsca

Dodano, że ponad 50 proc. osób planujących wyjazd zagraniczny zależy szczególnie na wyjeździe do nowego miejsca bądź w konkretne, wybrane wcześniej miejsce, a 29 proc. osób zależy szczególnie na gwarancji dobrej, słonecznej pogody.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI w terminie 20-29 maja 2024 r. - wyjaśniono. Próba w badaniu składała się z dwóch części, tj. z reprezentatywnej, ogólnopolskiej próby 1017 Polaków w wieku 18-65 lat oraz 1021 osób, które w sezonie letnim planują wyjechać na wyjazd turystyczny lub wypoczynkowy z co najmniej jednym noclegiem. (PAP)

bpk/ mmu/