Podczas wiecu zorganizowanego przed siedzibą służb medycznych rządu wspólnoty autonomicznej Madrytu manifestanci zarzucali władzom regionu brak zainteresowania trudną sytuacją lokalnych lekarzy internistów.

Uczestnicy manifestacji przyszli na protest ubrani w fartuchy i kitle. Większość z protestujących używała też masek ochronnych.

Organizatorzy protestu zapowiedzieli, że część internistów z aglomeracji Madrytu w poniedziałek rozpoczęła bezterminowy strajk.

Z szacunków władz medycznych Hiszpanii wynika, że z powodu zakażenia koronawirusem w całej Hiszpanii do początku lipca zachorowało 52 tys. lekarzy, pielęgniarek oraz innych pracowników służby zdrowia.

Reklama

Z kolei izba Lekarska Hiszpanii (CGCOM) szacuje, że z powodu zachorowania na Covid-19 dotychczas w całym kraju zmarło już ponad 100 pracowników służby zdrowia, a także pracowników aptek.

Według władz izby publiczna służba zdrowia w całej Hiszpanii potrzebuje od 6 tys. do 12 tys. nowych lekarzy przed spodziewanym na przełomie lata i jesieni nadejściem drugiej fali epidemii koronawirusa.