W sobotę resort zdrowia Hiszpanii nie podał dobowej liczby zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Z ogłoszonego w piątek wieczorem komunikatu wynika, że ministerstwo potwierdziło oficjalnie 342 813 infekcji. 5479 z nich miało miejsce pomiędzy czwartkiem a piątkiem.

Choć ze statystyk rządowych wynika, że dotychczas w Hiszpanii na Covid-19 zmarło 28 617 osób, to szacunki te nie uwzględniają sześciu kolejnych pacjentów, których zgon potwierdzono w sobotę w Katalonii.

Ten północno-wschodni region Hiszpanii jest obecnie obszarem najbardziej doświadczonym przez pandemię. Regionalne służby medyczne ogłosiły w sobotę, że tylko podczas minionych 24 godzin zanotowano tam 1120 zakażeń koronawirusem. Rząd Katalonii poinformował, że w sobotę w szpitalach tego regionu znajdowała się wciąż “wysoka” liczba chorych na Covid-19 – prawie 600 pacjentów, z których 119 na oddziałach intensywnej terapii.

Inną wspólnotą autonomiczną Hiszpanii, gdzie nie słabnie epidemia koronawirusa jest Kraj Basków. Regionalne służby medyczne poinformowały w sobotnie popołudnie, że podczas ostatniej doby potwierdzono tam blisko 600 nowych zakażeń SARS-CoV-2.

Reklama

Jak potwierdził w sobotę premier Kraju Basków Inigo Urkullu, na podstawie nowych restrykcji, które wejdą w życie od poniedziałku, zakazane będzie m.in. funkcjonowanie w nocy lokali gastronomicznych i rozrywkowych.

Wyjaśniając, że restrykcje służą zapewnieniu “normalnej sytuacji sanitarnej przed wrześniowym rozpoczęciem działalności szkół” Urkullu dodał, że w niedzielę władze regionu poinformują mieszkańców o szczegółach nowych obostrzeń.

Odpowiedzialna za regionalne służby medyczne Kraju Basków Nekane Murga wyjaśniła podczas sobotniej konferencji prasowej, że konieczność wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego wynika z licznych w ostatnich dniach przypadków zachorowań na Covid-19.

“Spodziewamy się dużej fali zakażeń w najbliższym czasie. Już teraz mamy 4000 zainfekowanych (…), które miały bezpośredni kontakt z innymi 20 tys. osób” - powiedziała Murga, zaznaczając, że tylko podczas minionej doby potwierdzono blisko 600 nowych zachorowań.

Murga zapewniła, że wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego w Kraju Basków nie będzie się wiązało z istniejącym pomiędzy połową marca a końcem kwietnia w Hiszpanii nakazem pozostawania w domach z wyjątkiem wyjścia do pracy lub na zakupy. “Izolacja społeczna nie jest na razie brana pod uwagę” - dodała.

Tymczasem w Portugalii ministerstwo zdrowia odnotowało w sobotnim komunikacie spadek zakażeń koronawirusem poniżej dobowego poziomu 200 przypadków. Zaznaczyło, że podczas ostatnich 24 godzin zanotowano 198 nowych infekcji. Ze statystyk resortu zdrowia wynika, że do sobotniego popołudnia w całym kraju zanotowano łącznie 53 981 przypadków zachorowania na Covid-19.

Od piątku w Portugalii potwierdzono też trzy nowe zgony na Covid-19, a łączna liczba ofiar śmiertelnych tej choroby wynosi już 1775.