Dwutygodniowa kwarantanna dla osób, które przyjeżdżały z Polski na Litwę, obowiązywała od 10 sierpnia w związku z liczbą zakażeń koronawirusem w Polsce.

Po zastosowaniu rekomendacji Komisji Europejskiej i podniesieniu progu wymóg samoizolacji odwołany został również po przyjeździe z Niemiec, Szwecji, Bułgarii, Islandii, Liechtensteinu, Serbii i Kanady.

Samoizolacja i test na koronawirusa nadal są obowiązkowe dla osób przybywających z 18 innych państw UE (Austria, Belgia, Chorwacja, Czechy, Dania, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Malta, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Słowacja, Węgry i Włochy), a także dla osób z pięciu krajów europejskich spoza UE: San Marino, Monako, Andory, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii.

Obcokrajowcy państw trzecich mają zakaz wjazdu na Litwę, z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez rząd. Obywateli Litwy przyjeżdżających z państw trzecich obowiązuje samoizolacja, jeśli kraj ten znajduje się na liście państw dotkniętych pandemią.

Od wtorku każda osoba przybywająca na Litwę drogą lotniczą, morską czy lądową będzie musiała przekazać swoje dane osobowe do Narodowego Centrum Zdrowia Publicznego (NVSC), wypełniając formularz drogą elektroniczną.

Współczynnik zachorowalności na Litwie wynosi obecnie 15,6 przypadków na 100 tys. mieszkańców.

Polecamy: Pandemia nadgodzin w pracy zdalnej. Cały świat pracuje więcej, ale czy efektywniej?