Niedawne badanie przeprowadzonego przez naukowców z Harvard Business School i New York University wykazały, że na pracę zdalną poświęcamy znacznie więcej czasu niż przed pandemią. Sondaż przeprowadzono na grupie 3,1 miliona ludzi z ponad 21 000 firm znajdujących się w 16 aglomeracjach miejskich i miastach w Ameryce Północnej, Europie i na Bliskim Wschodzie.

Naukowcy porównali zachowanie pracowników w dwóch 8-tygodniowych okresach przed i po koronawirusowym lockdownie. „Ludzie dostosowali swoje wzorce pracy” - powiedział prof. Jeff Polzer z wydziału zachowań organizacyjnych w Harvard Business School, jeden z pięciu współautorów powyższego badania. Weryfikacja danych VPN wykazała, że Amerykanie pracowali średnio o trzy godziny więcej i logowali się w o bardzo różnych godzinach. Analizując metadane dotyczące e-maili i spotkań, grupa obliczyła, że ​​typowy dzień roboczy wydłużył się średnio o 48,5 minuty.

Paradoksalnie w tym czasie liczba spotkań wzrosła o około 13 proc., ale za to skrócił się czas ich trwania. Pracownicy częściej komunikowali się między sobą za pomocą e-maile. Tych było średnio o 1,4 więcej niż w tzw "normalnych czasach".

Reklama

Część osób pytanych przez Bloomberg News o pracę w nadgodzinach twierdziła, że zmusiła ich do tego potrzeba zapewnienia dodatkowej opieki nad dziećmi. Inni zwracali uwagę, że w trakcie pracy zdalnej zacierały się granice między pracą, a domem. Ważnym czynnikiem wydłużającym czas pracy były również obawy związane z recesją gospodarczą.

W kilku miastach, takich jak Los Angeles i Chicago, średnia długość dnia roboczego dość szybko powróciła do poziomu sprzed pandemii. Natomiast dłuższy dzień pracy utrzymywały się aż do maja między innymi w Nowym Jorku, San Jose i większości Europy.

Obecnie firmy badają wpływ eksperymentu jakim był przymus pracy zdalnej z domu na produktywność, morale, kulturę, koszty i inne czynniki. Wyniki tych obserwacji mają pomóc wprowadzić zmiany w zarządzaniu pracą w przyszłości. Zdaniem Polzera na razie nie można stwierdzić, czy nawyki związane z pracą zdalną uległy trwałej zmianie. Natomiast jedno jest pewne: na razie powrót do starych przyzwyczajeń jeszcze sprzed czasów pandemii jest niemożliwy.

Zdaniem naukowców z Harvardu i NYU najnowsze badania to jedna z największych przeprowadzonych dotąd analiz na temat wpływu pracy zdalnej na firmy i pracowników, jakie zostały do tej pory przeprowadzone. Ich wyniki zostały opublikowane w lipcu tego roku przez amerykańskie Krajowe Biuro Stosunków Gospodarczych.