Federalne ministerstwo zdrowia ogłosiło w środę, że następna dostawa 670 tys. szczepionek będzie gotowa od 8 stycznia. Berlin początkowo zakładał jednak, że już 4 stycznia miasto powinno otrzymać kolejne 29 250 dawek szczepionki.

Kalayci przypomniała, że te dawki szczepionek są potrzebne już na początku roku, aby można było zacząć szczepić osoby powyżej 80. roku życia. "Oczywiście nie możemy tego teraz zrobić" - dodała. Dlatego już od środy tylko osoby powyżej 90. roku życia będą zapraszane na szczepienia.

"Mam prośbę do rządu federalnego, aby zorganizował dostawy trochę bardziej stabilne (...). Nie możemy tu wszystkiego przygotować, a potem mieć taką przerwę" - powiedziała Kalayci. "Jestem zła. Brak szczepionki pozostaje problemem(...). Wszyscy jesteśmy rozczarowani niewielkimi ilościami szczepionki” - dodała.

Dziennik "Tagesspiegel" podał, że otwarcie centrum szczepień przeciwko Covid 19 na byłym lotnisku Tegel, które planowano na wtorek, zostało przesunięte w związku z tym, że nie ma wystarczającej ilości szczepionek. W czwartek zostanie zamknięte największe centrum szczepień w stolicy Niemiec w dzielnicy Treptow.

Reklama

Administracja berlińskiego Senatu (rządu) poinformowała, że do środy zaszczepiono w Berlinie 6296 osób.

"Rozpoczęcie szczepień zakończyło się sukcesem" - ocenił w środę na konferencji prasowej minister zdrowia Niemiec Jens Spahn. Szczepionkę zamawia rząd federalny, a rozprowadza ją do landów resort zdrowia. Kraje związkowe dbają o lokalną dystrybucję szczepionki.