Pandemie należą do nowej normalności "na tej samej zasadzie jak trzęsienia ziemi, tornada czy zmiany klimatyczne" - ocenił Gates. "Musimy odrobić naszą lekcję, na następną pandemię nie jesteśmy przygotowani" - dodał, zaznaczając, że może być ona dziesięciokrotnie gorsza od obecnej.

Wyraził jednocześnie swój podziw dla postępu naukowego w dziedzinie opracowywania szczepionek. "To cud: gdyby pandemia wybuchła pięć lat temu, świat nie uzyskałby szczepionki w tak krótkim czasie" - podkreślił. W związku z tym wezwał do przeciwstawienia się "szczepionkowemu nacjonalizmowi".

Wskazał jednocześnie na konieczność zadbania przez szefów państw i rządów o sprawiedliwe rozdzielanie szczepionek, bowiem żadnego kraju nie wolno pozostawić samotnym w walce z koronawirusem.

Umieszczone w środę na platformie internetowej Xing przez Billa Gatesa i jego żonę Melindę przesłanie głosi nadzieję na zakończenie pandemii koronawirusa. "Ze względu na to, że w tej chwili jeszcze tak wielu ludzi cierpi na Covid-19, bardzo trudno wyobrazić sobie koniec pandemii, lecz on nadejdzie" - zapewnili państwo Gates.