W wywiadzie dla wtorkowego dziennika "Corriere della Sera" ekspert ocenił, że zarówno we Włoszech, jak i w innych krajach UE z powodu redukcji dostaw szczepionek kampania szczepień będzie miała "nienormalny" przebieg.

"To zaś - jak dodał - uniemożliwi jej regularną organizację, zwłaszcza kiedy rozpoczną się masowe szczepienia, wymagające ogromnego planowania logistycznego, zróżnicowanego na obszarach o dużym zagęszczeniu ludności i tam, gdzie jest ono mniejsze".

Jednocześnie sekretarz komitetu doradców ostrzegł odnosząc się do złagodzenia restrykcji w większości regionów Włoch: "Trzeba stwierdzić jasno, że także w żółtych regionach krążenie wirusa jest bardzo wysokie i oczywiście zwiększa się wraz ze wzrostem kontaktów między ludźmi".

Dodał, że sytuacja nie wróciła jeszcze do normy.

"Życie towarzyskie było przez długi czas tłumione, a teraz ludzie z coraz większymi trudnościami znoszą restrykcje" - przyznał Ciciliano. "Rozumiem to, ale jeśli chcemy wrócić do normalności trzeba myśleć o tym, że tylko robiąc to stopniowo będziemy w stanie kontrolować" sytuację - powiedział włoski lekarz.