Wiceminister podkreślił, że osoby nieletnie, nieposiadające zaświadczenia o ochronie przed koronawirusem też będą wpuszczane do Turcji.

„Także w przypadku wszystkich innych państw podejmujemy starania, by porozumienie rozciągało się również na nie” – dodał.

Wcześniej poinformowano o wzajemnym uznaniu zaświadczeń o ochronie przed koronawirusem między Węgrami oraz Serbią, Czarnogórą, Słowenia, Bahrajnem i Chorwacją.

Menczer zwrócił uwagę, że w przypadku Chorwacji władze poproszą o okazanie nie tylko karty poświadczającej ochronę przed koronawirusem, ale także zaświadczenia o szczepieniu przeciw Covid-19, na którym widnieją daty podania obu dawek.

Węgierskie karty poświadczające ochronę przed koronawirusem są wydawane osobom, które zostały zaszczepione co najmniej jedną dawką lub odchorowały Covid-19. Nie figuruje na nich nazwa podanej szczepionki.

Na Węgrzech używanych jest sześć szczepionek przeciw Covid-19: Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Janssen (Johnson & Johnson), chiński Sinopharm i rosyjski Sputnik V.

Do tej pory co najmniej jedną dawkę szczepionki podano 4,3 mln osób, czyli ponad połowie dorosłej populacji.