Oficjalne wnioski zostały wystosowane do Europejskiej Agencji Leków (EMA) oraz agencji Health Canada. Obecnie szczepionka Moderny jest tam dopuszczona dla osób powyżej 18. roku życia.

Z końcem maja, dla obywateli 27 państw Unii Europejskiej powyżej 12. roku życia, udostępniono pierwszą szczepionkę koncernów Pfizer/BioNTech. Ta sama szczepionka dostępna jest w tym przedziale wiekowym także na terytorium Kanady.

Moderna uprzednio poinformowała, że pod koniec maja w pełni zakończyła testy kliniczne na grupie 3 700 uczestników w wieku 12 - 17 lat, przeprowadzone w USA.

"Jesteśmy zachęceni tym, że szczepionka Moderny przeciw Covid-19 wykazała wysoką skuteczność w zapobieganiu zakażeniom wśród młodzieży" - podkreślił w komunikacie dyrektor generalny firmy Stephane Bancel. Szczepionka była "ogólnie dobrze znoszona", z efektami ubocznymi, podobnymi do tych występujących u osób dorosłych - sprecyzowała firma.

Koncern zaznaczył również, że "przewiduje także wystosowanie podobnej prośby o użycie szczepionki wśród nastolatków do amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA)".