W ciągu tygodnia w Buriacji wzrosła dwukrotnie liczba hospitalizowanych osób zakażonych koronawirusem. Według stanu z poniedziałku w szpitalach zajętych jest 91 proc. miejsc - poinformowała szefowa regionalnego resortu zdrowia Jewgienija Łudupowa.

Wszystkie imprezy masowe zaplanowane na czerwiec zostają odwołane. Pracodawcy proszeni są o przeniesienie jak największej liczby pracowników na pracę zdalną. Do nauki online powracają szkoły średnie i wyższe. W organach władzy wykonawczej zawieszone zostaje przyjmowanie interesantów.

Ograniczenia dotyczą także żywienia zbiorowego. Bary, kawiarnie i restauracje będą mogły działać tylko do godz. 23, a za jednym stołem mogą zasiąść maksymalnie cztery osoby.

W szpitalach znów tworzone są oddziały dla chorych z Covid-19, a przychodnie wstrzymują planowe przyjmowanie innych pacjentów. W głównym mieście regionu, Ułan-Ude na ulice wyjadą dodatkowe autobusy, by zmniejszyć w ten sposób zatłoczenie w środkach transportu miejskiego.

Reklama

W ciągu ostatniej doby zarejestrowano w Buriacji 112 nowych przypadków Covid-19, co oznacza czterokrotny wzrost w porównaniu ze stanem z początku maja.

O wzroście zachorowań na Covid-19 powiadomiły pod koniec zeszłego tygodnia władze obwodu nowosybirskiego, którego główne miasto - Nowosybirsk, jest trzecią co do wielkości metropolią Rosji.

Liczba pacjentów w wieku powyżej 65 lat trafiających na oddziały koronawirusowe wzrosła w zeszłym tygodniu o 10-15 proc. Na tych oddziałach przybywa też pacjentów z chronicznymi schorzeniami układu krążenia. Władze regionu zaleciły utworzenie w dwóch zwykłych szpitalach oddziałów dla chorych na Covid-19.

Według niektórych doniesień rośnie także liczba zakażeń w innym regionie Syberii - obwodzie krasnojarskim. Z kolei w republice Ałtaju w azjatyckiej części Rosji ograniczenia przywracane są w jednym z rejonów (powiatów) - kosz-agaczskim. W ciągu tygodnia liczba zakażeń wzrosła tam o ponad 27 procent. Władze zarzucają mieszkańcom ignorowanie nakazu noszenia medycznych maseczek ochronnych.

Dobowy przyrost zakażeń koronawirusem w całej Rosji wzrósł w poniedziałek czwarty dzień z rzędu. Sztab rządowy poinformował o blisko 9,5 tys. nowych zachorowań. Od początku epidemii zakaziło się koronawirusem w Rosji ponad 5 mln osób.