W Australii podano dotąd 3,3 mln dawek szczepionki opracowanej przez Uniwersytet Oksfordzki i brytyjsko-szwedzki koncern AstraZeneca; wśród nich zarejestrowano 60 przypadków zakrzepów krwi, dwie osoby zmarły - wynika z oficjalnych danych.

"Rząd stawia bezpieczeństwo ponad wszystko" - podkreślił minister. "Dzisiejsza aktualizacja polityki bazuje na nowych dowodach wskazujących na wyższe ryzyko bardzo rzadkiej dolegliwości (małopłytkowość) występującej wśród osób w wieku 50-59 lat" - dodał.

Jest to kolejne przesunięcie limitu wiekowego dla tej szczepionki. W kwietniu 2021 roku jej stosowanie ograniczono do osób powyżej 50. roku życia.

Minister zdrowia twierdzi, że aktualizowane przepisy nie opóźnią programu szczepień, który zakłada, że każdy Australijczyk dostanie co najmniej jedną dawkę szczepionki do końca 2021 roku.

Reklama

Władze opanowały sytuację epidemiczną w kraju, likwidując pojawiające się ogniska zakażeń poprzez nagłe, surowe lockdowny, sprawne namierzanie osób, które miały kontakt z zakażonymi, oraz egzekwowanie zasad dystansu społecznego.

Od wybuchu pandemii Covid-19 Australia zarejestrowała jedynie 30 300 zakażeń oraz 910 zgonów.