Podczas przemówienia 12 lipca prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla pracowników służby zdrowia w szpitalach i szeregu innych placówek. Kontrowersyjne zasady mają dotyczyć około 700 tys. osób. Krok ten został podjęty w ramach nowego etapu francuskiego planu powstrzymania pandemii w obliczu rozprzestrzeniania się wysoce zakaźnego wariantu Delta.

Tym samym Francja dołączyła do listy około 15 krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla całej populacji lub w niektórych branżach czy regionach. Jak pokazuje mapa przygotowana przez statista.com, jak dotąd obowiązek szczepień dotyczy całej populacji tylko w trzech państwach - Tadżykistanie, Turkmenistanie i Watykanie. W innych krajach, w tym Wielkiej Brytanii, Włoszech i Grecji, obowiązują obowiązkowe szczepienia dla pracowników służby zdrowia lub niektórych zawodów wymagających wysokiego poziomu kontaktu z ludźmi.

Na przykład w Rosji szczepienie pracowników sektora usług jest obowiązkowe w niektórych miejscowościach, takich jak Moskwa i Sankt Petersburg, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych San Francisco ogłosiło niedawno, że zaszczepienia się wymaga od wszystkich 35 tys. pracowników miejskich.

Kraje, gdzie szczepienia są obowiązkowe / statista.com