Dochodzenie jest efektem pozwu skierowanego przez Stowarzyszenie Adwokatów Chrześcijańskich, którzy oskarżają gabinet Pedra Sancheza o błędy w zarządzaniu służbą zdrowia, a także innymi sferami ważnymi dla funkcjonowania państwa wiosną 2020 roku.

W pozwie organizacja zarzuciła też rządowi Hiszpanii wykraczanie poza swoje kompetencje w trakcie zarządzania kryzysem spowodowanym przez Covid-19, m.in. w zakresie ogłaszanych restrykcji przeciwepidemicznych.

Autorzy pozwu przypomnieli, że centrolewicowy rząd premiera Sancheza przed marcem 2020 roku posiadał już wiedzę o groźbie pandemii i zagrożeniu dla zdrowia publicznego, jakie stanowi koronawirus, ale zbagatelizował je.

Reklama

W skardze Stowarzyszenie Adwokatów Chrześcijańskich wymieniło ośmiu członków rządu oraz głównego epidemiologa kraju jako winnych zaniedbań m.in. w służbie zdrowia, a także w zarządzaniu domami spokojnej starości, gdzie w pierwszych tygodniach pandemii zmarło wielu zakażonych seniorów.

“Ten rząd wiedział, że ukrywając informacje o koronawirusie (…) naraża życie najsłabszych, ale ta kwestia nie była dla niego ważna” - napisano w pozwie.