"W najbliższych dniach będziemy mieli dokładniejsze informacje na temat skuteczności szczepionki przeciw wariantowi Omicron, ale jest tu miejsce na optymizm i istnieją wstępne przesłanki, że ci, którzy są zaszczepieni szczepionką w dalszym ciągu ważną lub przypominającą będą przed nim chronieni" - powiedział Horowitz w trakcie wizyty w Centrum Medycznym Soroka w Beer Szewie wraz z ministrem finansów Awigdorem Libermanem.

"Szczepienie jest teraz naprawdę kluczowe. Każdy, kto zostanie narażony na wariant Omicron bez zaszczepienia, narazi się na niepotrzebne ryzyko" - oznajmił.

Późnym wieczorem we wtorek w raporcie telewizji Channel 12 podano, że szczepionka Pfizera jest tylko nieco mniej skuteczna w zapobieganiu zakażeniom Omicronem niż Deltą – 90 proc. w porównaniu do 95 proc. – podczas gdy jest równie skuteczna – około 93 proc. – w zapobieganiu poważnym objawom u osób zaszczepionych już dawką przypominającą.

Reklama

Według raportu zdolność wariantu Omicron do zakażania jest wyższa niż Delta, ale nie tak bardzo, jak się obawiano – około 1,3 razy wyższa.