"Stoimy w obliczu niepewnej zimy" - oceniła na konferencji prasowej minister ds. socjalnych Lena Hallengren.

Dyrektor Urzędu Zdrowia Publicznego Karin Tegmark Wisell podkreśliła, że proporcjonalnymi środkami w obecnej sytuacji będzie wprowadzenie zalecenia zdalnej pracy, unikania środków transportu publicznego oraz zasłaniania twarzy oraz nosa.

Według Tegmark Wisell w ostatnich dniach liczba zakażeń wzrosła w Szwecji z poziomu niskiego do średniego. W ciągu ostatniej doby potwierdzono 2639 przypadków Covid-19. Obłożenie szpitali pozostaje jednak na niskim poziomie.

Reklama

W Szwecji od środy obowiązuje obowiązek okazywania certyfikatu szczepienia przeciw Covid-19 w kinach, na koncertach oraz w kościołach, jeśli gromadzi się więcej niż 100 osób. Alternatywnie organizator zrzeszenia może nie wymagać zaświadczeń, ale wówczas musi spełnić szereg wymogów, m.in. zapewnić odstępy.

Wcześniej w związku z rozprzestrzenianiem się wersji Omikron koronawirusa, której pierwsze przypadki potwierdzono również w Szwecji, władze zdrowotne zaleciły poddanie się testom wszystkim osobom przyjeżdżającym z zagranicy.

Obecnie Szwecja, w porównaniu z Danią czy Norwegią, gdzie rejestruje się rekordowe dobowe liczby zakażeń na poziomie 4-5 tys., jest w dużo lepszej sytuacji epidemicznej.